Mar 022014
 

The Australian Film Critics Association have handed out their annual film and writing awards in a ceremony held in Melbourne. Ivan Sen’s Mystery Road was awarded the best film, with the film also picking up best director, best actor, best screenplay, best supporting actor and best cinematography.

As a member, I’m extremely pleased that the association recognised Mystery Road, after the film was snubbed at the industry AACTA awards. Sen’s film combined the best of both westerns and solo-detective led mysteries and infused it with a unique, Australian core.

As well as the film awards, four writing awards were given out for excellence in writing on film.

The full list of winners is after the jump.

Ivan Hutchinson Award for Writing on Australian Cinema
Glenn Dunks
“Launching The Rocket: Beyond the Typical Australian Film.”

Award for Writing on non-Australian cinema
Scott MacLeod
“THROUGH THE MIND: Paul Thomas Anderson’s The Master”

Award for Best Review of an individual Australian film
Simon Miraudo
“The Great Gatsby”

Award for Best Review of an Individual non-Australian film
Simon Di Berardino
“To The Wonder”
 

BEST FILM
Mystery Road – WINNER

The Great Gatsby
The Railway Man
The Rocket
The Turning

BEST DIRECTOR
Ivan Sen (Mystery Road) – WINNER

Baz Luhrmann (The Great Gatsby)
Catriona McKenzie (Satellite Boy)
Kim Mordaunt (The Rocket)
Jonathan Teplitzky (The Railway Man)

BEST ACTOR
Aaron Pedersen (Mystery Road) – WINNER

Leonardo DiCaprio (The Great Gatsby)
Sitthiphon Disamoe (The Rocket)
Colin Firth (The Railway Man)
Damon Herriman (100 Bloody Acres)

BEST ACTRESS
Nicole Kidman (The Railway Man) – WINNER

Anna McGahan (100 Bloody Acres)
Carey Mulligan (The Great Gatsby)
Sharni Vinson (Patrick)
Naomi Watts (Adoration)

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Hugo Weaving (Mystery Road) – WINNER

Charles Dance (Patrick)
Joel Edgerton (The Great Gatsby)
Thep Phongam (The Rocket)
Angus Sampson (100 Bloody Acres)

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Rose Byrne (The Turning) – WINNER

Elizabeth Debicki (The Great Gatsby)
Isla Fisher (The Great Gatsby)
Loungnam Kaosainam (The Rocket)
Tasma Walton (Mystery Road)

BEST SCREENPLAY
Mystery Road (Ivan Sen) – WINNER

100 Bloody Acres (Colin & Cameron Cairnes)
The Railway Man (Frank Cottrell Boyce and Andy Patterson)
The Rocket (Kim Mordaunt)
The Turning (Various)

BEST CINEMATOGRAPHY
Mystery Road (Ivan Sen) – WINNER

The Great Gatsby (Simon Duggan)
The Railway Man (Garry Phillips)
The Rocket (Andrew Commis)
The Turning (Various)

BEST INTERNATIONAL FILM (FOREIGN LANGUAGE)
Amour – WINNER

Blancanieves
The Hunt
No
Stranger By The Lake

BEST INTERNATIONAL FILM (ENGLISH LANGUAGE)
Django Unchained – WINNER

Frances Ha
Gravity
The Place Beyond The Pines
Upstream Color

BEST DOCUMENTARY (local or international)
Stories We Tell – WINNER

20 Feet From Stardom
The Act Of Killing
Blackfish
The Gatekeepers
The Imposter

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)